loader image

ul. Powstańców Warszawy 8
05-840 Brwinów

Pon-Pt 8.00-18.00
Sb. - Nd. nieczynne

Uchroń się przed kleszczowym zapaleniem mózgu!

Choć wszyscy cieszymy się z coraz cieplejszych i bardziej słonecznych wiosennych dni, to jednak nie można zapominać, że wiosna i lato to czas zwiększonego ryzyka ukąszenia przez kleszcza. Te niepozorne owady są bardzo groźne dla zdrowia człowieka – jedno z najpoważniejszych powikłań po ich ukąszeniu to kleszczowe zapalenie mózgu. Skuteczną metodą ochrony są szczepienia, które wykonujemy w Lecznicy Rodzinnej Alfa w Brwinowie.

Zgodnie z Programem Szczepień Ochronnych z 2020 roku, szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie jest obowiązkowe, ale jak najbardziej zalecane. Dzieje się tak dlatego, że jest ono najbardziej efektywnym sposobem ochrony przed tą chorobą. Warto bowiem pamiętać, że na ukąszenie przez kleszcza jesteśmy narażeni w codziennych, zupełnie prozaicznych sytuacjach, takich jak prace w ogrodzie czy spacer w parku. Co równie ważne, ciepłe i słoneczne dni pobudzają aktywność kleszczy, a ich ukąszenie może początkowo nie dawać żadnych charakterystycznych objawów – wielu pacjentów do lekarza zgłasza się dopiero, gdy choroba jest już w bardzo zaawansowanym stadium.

Co do zasady, szczepienie przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu można wykonać już u dzieci po ukończeniu 1. roku życia. Za każdym razem ostateczną decyzję podejmuje jednak lekarz – należy go poinformować o przyjmowanych lekach (niektóre mogą osłabiać działanie szczepionki), ewentualnym kontakcie z osobą zarażoną oraz wszystkich objawach niepożądanych, które wystąpiły po wcześniej wykonanych szczepieniach.

Aby szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu działała naprawdę skutecznie, konieczne jest jej wykonanie według ściśle określonego harmonogramu. Najpierw należy zgłosić się na pierwsze szczepienie, po 1-3 miesiącach – na drugie, a po 5-12 miesiącach od pierwszego – na trzecie. Warto pamiętać, że szczepienia są bezpieczne – u niektórych pacjentów występuje miejscowe zaczerwienienie, obrzęk czy lekki ból głowy oraz zmęczenie, ale objawy te szybko mijają.

Zapraszamy wszystkie osoby zainteresowane szczepieniem przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu do kontaktu z Przychodnią – mailowo pod adresem sekretariat@przychodnia-alfa.waw.pl lub telefonicznie pod numerem 22 729 57 69

Skip to content